Kvarken Link -yhtiön hallitus on tänään päättänyt solmia aiesopimuksen Rauma Marine Constructions Oy:n kanssa
11. tammikuuta 2019
LEHDISTÖTIEDOTE 11.1.2019
Kvarken Link -yhtiön hallitus on tänään päättänyt solmia aiesopimuksen (Letter of Intent) Rauma Marine Constructions Oy:n (RMC) kanssa. Päätös perustuu 2.6.2018 aloitettuun julkiseen EU-tason hankintaprosessin tulokseen.
Kvarken Link -yhtiön hallituksen puheenjohtaja, kaupunginjohtaja Tomas Häyry iloitsee ratkaisusta ja jatkaa:
– Olen erittäin tyytyväinen ja haluan esittää lämpimät kiitokset kaikille, jotka ovat eri rooleissa osallistuneet projektin eteenpäin viemiseen. Hallituksen puolesta haluan kiittää kaikkia tahoja, jotka ovat vaikuttaneet Pohjalaismaakuntien ja Västerbottenin suhteiden edistämiseen.
Alus on moderni 800 matkustajan laiva kahdella läpiajettavalla rahtikannella, yhteensä 1500 kaistametriä. Laivassa on hybridiratkaisu, jossa käytetään sekä monipolttoainemoottoreita, että akkujärjestelmää. Propulsiojärjestelmä perustuu azimuth thruster/podi –ratkaisuun, joka on ruoripotkurilaite.
Laiva on tarkoitus toimittaa viimeistään 30.4.2021, josta kerrotaan tarkemmin RMC:n omassa lehdistötiedotteessa.
Kvarken Link Ab:n hallitus
Lisätietoja antaa:
Hallituksen pj. Tomas Häyry, puh. +358 40 540 5412
Tj Bertil Hammarstedt, puh. +46 70 675 6860
Day of the Seafarer – Merenkulkijoiden päivää vietetään 25.6.
23. kesäkuuta 2022 - Suomen Varustamot Ry
Talvimerenkulun vaikutuksia ei tasoiteta määräaikaisella ratkaisulla
22. kesäkuuta 2022 - Helsingin Sanomat
OTM Nora Wetterstrand aloittaa Suomen Varustamot ry:n uutena työmarkkinajuristina
20. kesäkuuta 2022 - Suomen Varustamot Ry
Finnlinesin laivasto kasvaa ja palvelut laajenevat
20. kesäkuuta 2022 - Finnlines Oyj
Ukrainan tilanteen vaikutukset merenkulkuun
20. kesäkuuta 2022 - Suomen Varustamot Ry