Viihde palaa Punaisille laivoille
1. heinäkuuta 2020
Viking Line tukee suomalaisia ammattimuusikkoja. Koronakriisi on ollut monille heistä taloudellisesti haasteellinen, kun keikkoja, festivaaleja ja konsertteja on peruttu. Viking Line kuuluu Suomen suurimpiin alan työllistäjiin. Kevään aikana laivat ovat kuljettaneet pääsääntöisesti rahtia, mutta nyt ovet avautuvat uudelleen musiikin tekijöille ja esiintyjille.
Punaisilla laivoilla keikkailee kesän aikana iso suomalaisia eturivin artisteja kuten Laura Närhi, Ressu Redford, Mira Luoti & Mika Haapasalo Duo, Knipi, STIG, Teleks, Antti Ketonen Acoustic, Marjo Leinonen Trio, Mikko Harju ja Leo.
– Haluamme tukea suomalaisia muusikkoja kutsumalla heitä jälleen esiintymään laivoillemme asiakkaidemme iloksi. Toivomme, että kotimainen musiikki nousee nopeasti jaloilleen koronakriisin jälkeen ja saamme taas nauttia tähtiartistien antimista laivoillamme, sanoo Mikael Panelius, viihdepäällikkö, Viking Line.
Artistit esiintyvät akustisesti Amorellalla, Gabriellalla ja Viking Gracella 1.7-8.8.2020. Näillä keikoilla pääosa artisteista esiintyy kaksin säestäjän kanssa.
Lisätietoa:
https://www.vikingline.fi/kesa-2020
Christa Grönlund, Tiedotuspäällikkö, Viking Line Abp, Christa.gronlund@vikingline.com, tel: +358-9-123 5242
Johanna Boijer-Svahnström, Tiedotusjohtaja, Corporate Communications, Viking Line Abp,
johanna.boijer@vikingline.com, tel: +358-18-27000
Fartygsköp gör Godby Shipping till en “betydande aktör“ i sitt segment
30. lokakuuta 2025 - Ålands Radio/TV
Venäjän varjolaivasto haalii vanhoja tankkereita: ”Minullekin on tullut kyselyitä, olisiko tankkereita myynnissä”
29. lokakuuta 2025 - YLE
Finlandia to get batteries
28. lokakuuta 2025 - Baltic Transport Journal
Päätöksenteko merenkulun globaaleista päästötoimista siirtyy
17. lokakuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Vesikuljetuspoolin 20-vuotista taivalta juhlittiin 16.10. Helsingin Kansallissalissa – varautuminen on nyt tärkeämpää kuin koskaan
17. lokakuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry