8.3. vietämme kansainvälistä naistenpäivää – kannustamme naisia hakeutumaan mukaan merialalle!
8. maaliskuuta 2023
Kansainvälistä naistenpäivää vietetään ympäri maailman 8.3. Merenkulussa naisten osuus työvoimasta on kansainvälisesti noin kaksi prosenttia. Luku on kuitenkin kasvussa ja alalle pyritään kannustamaan lisää naisia. Suomessa naisia on merenkulkijoista jopa noin 20 prosenttia.
Aihe on merenkulussa yhä ajankohtaisempi, sillä sekä meillä Suomessa että maailmalla vallitsee pula merityövoimasta. Merenkulku on monipuolinen toimiala, joka tarjoaa runsaasti mahdollisuuksia ja jossa työllistytään. Nyt kansainväliselle alalle todella tarvitaan tekijöitä ja mielenkiintoisia työtehtäviä on maalta merelle. Myös merialalla halutaan hyödyntää kaikki paras osaaminen, mukaan lukien se potentiaalin mitä naisilla on tarjota alalle.
Kansainväliset merenkulkualan organisaatiot YK:n merenkulujärjestö IMO:sta lähtien kiinnittävät yhä enemmän huomiota naisten työllistymiseen alalle. Viime vuonna vietettiin ensimmäistä kertaa IMO:n luotsaamaa kansainvälistä päivää merenkulkualan naisille 18. toukokuuta. Päivän tarkoituksena on edistää naisten rekrytointia ja työssä pysymistä merenkulkualalla, sekä nostaa naisten profiilia merillä ja tukea työtä nykyisen sukupuolten epätasapainon korjaamiseksi merenkulussa.
Varustamoiden kansanvälinen kattojärjestö International Chamber of Shippingin (ICS), joka edustaa yli 80% maailman kauppalaivastosta on alkuvuodesta julkaissut ensimmäisen ohjekirjan monipuolisuuteen ja inklusiivisuuteen liittyen. ICS on aiemmin kehittänyt merenkulkualan yrityksille räätälöidyn verkkotyökalun, jonka avulla voi kehittää monimuotoisuuteen liittyviä käytäntöjä. Työkaluun voi tutustua osoitteessa https://www.ics-shipping.org/maritime-diversity-and-inclusion-charter/ .
Eurooppalainen varustamoiden kattojärjestö puolestaan järjestää naistenpäivän kunniaksi webinaarin sukupuolten tasa-arvosta merenkulussa. Webinaari on Linked in Live tilaisuus 8.3. klo.16.30 Suomen aikaa ja avoin kaikille. Lisätietoja ja osallistumislinkkilöytyvät osoitteesta: https://www.ecsa.eu/news/event-gender-equity-shipping.

Shipping industry united in support of IMO as its global regulator and successful implementation of IMO GHG reduction pathway
20. huhtikuuta 2026 - Suomen Varustamot Ry
Yli puolet matkustajista tulee Suomen ulkopuolelta – Pohjolan matkailubuumi näkyy Viking Linella
20. huhtikuuta 2026 - Viking Line Abp
Matkustimme Uumajaan laivalla, joka ladataan isolla töpselillä
5. huhtikuuta 2026 - YLE.fi
Roottoripurje on yli 100 vuotias keksintö, johon perustuu myös mullistava suomalainen 1920 luvun…
3. huhtikuuta 2026 - Tekniikka&Talous
Nordic Baltic Maritime Forum Helsingissä: Energiasiirtymä geopoliittisen epävarmuuden keskellä…
31. maaliskuuta 2026 - Navigator International