Suomen Konepäällystöliitto ja Suomen Varustamot hyväksyivät valtakunnansovittelijan sovintoehdotuksen
4. maaliskuuta 2019
Suomen Konepäällystöliitto ja Suomen Varustamot hyväksyivät valtakunnansovittelijan sovintoehdotuksen
Osapuolet saavuttivat neuvottelutuloksen valtakunnansovittelijan johdolla. Sovinto koskee kauppa-aluksia, matkustaja-aluksia ja jäänmurtajia. Sovitut palkankorotukset noudattavat yleistä korotuslinjaa. Osapuolet jatkavat yhdessä suomalaisen merenkulun kilpailukyvyn kehittämistä.
Suomen Varustamot ry on tyytyväinen Suomen Merimies-Unionin ja Suomen Konepäällystöliiton kanssa saavutettuihin, yleistä linjaa noudattaviin neuvottelutuloksiin. Molemmat valtakunnansovittelijan johdolla käydyt neuvottelut sujuivat hyvässä ja rakentavassa hengessä. Tavoitteemme on, että myös Suomen Laivanpäällystöliiton kanssa saavutamme sopimuksen, joka noudattaa yleistä linjaa.
Sovittelu Suomen Laivanpäällystöliiton antaman lakkovaroituksen johdosta alkaa huomenna valtakunnansovittelijan johdolla. Suomen Laivanpäällystöliitto antoi Suomen Varustamoille lakkovaroituksen 1.3.2019 koskien koko kauppamerenkulkua ja jäänmurtajia. Lakon on määrä alkaa 16.3.2019 klo 6.00.
Hyväksytty sovintoesitys kokonaisuudessaan löytyy valtakunnansovittelijan sivuilta: https://valtakunnansovittelija.fi/artikkeli/-/asset_publisher/merenkulkua-koskevassa-konepaallyston-tyoriidassa-sovinto-tyonseisausuhka-9-3-2019-peruuntuu
Lisätietoja antaa varatoimitusjohtaja Hans Ahlström
puh. 040-725 7110
ESL Shipping strengthens fleet with a second-hand vessel
16. tammikuuta 2026 - ESL Shipping
ESL Shipping osti käytetyn 1A jääluokan aluksen – Navigator Magazine
15. tammikuuta 2026 - Navigator International
Viking Line broke its cargo record and took important step towards fossil-free maritime transport
14. tammikuuta 2026 - Viking Line Abp
Viking Line kasvatti rahdin markkinaosuutta – Osto&Logistiikka
12. tammikuuta 2026 - Osto&Logistiikka
Aurora Botnialla maailman suurin akusto – Huolto myöhästytti aikataulua
12. tammikuuta 2026 - Ilkka-Pohjalainen