Tallink vähentää koronatestauksia Helsinki-Tallinna-reitin pikalaivoillaan
18. helmikuuta 2022
Tallink vähentää koronatestausmahdollisuutta Helsinki-Tallinna-reitin laivoillaan Megastarilla ja Starilla maanantaista 21.2.22 alkaen testausten kysynnän vähenemisen, rokotuskattavuuden sekä matkustusrajoitusten purkamisen vuoksi. Koronatestejä on voinut tehdä laivoilla päivittäin keväästä 2021 alkaen.
Pika-antigeenitestejä on edelleen saatavilla Starilla sunnuntaisin klo 10.30-22.30 välisenä aikana ja Megastarilla sunnuntaisin klo 13.30 alkaen sekä maanantaisin klo 7.30 lähdöllä Tallinnasta. Testit tehdään yhteistyössä Tallinkin yhteistyökumppani Farmatarin kanssa.
”Viime vuoden aikana teimme yli 75 000 antigeenitestiä kahdella pikalaivallamme kumppanimme Farmatarin kanssa. Palvelulle oli kova kysyntä silloin, kun matkustusrajoitukset olivat tiukimmillaan. Asiakkaamme arvostivat, että saivat hankittua sujuvasti laivamatkan aikana Suomeen tai Viroon tarvittavat todistukset. Rajoitusten ollessa tiukummillaan, testejä tehtiin jopa 200 yhdellä laivavuorolla eli yhteensä yli 2400 testiä päivässä. Tämä on enemmän kuin useimmissa Viron testauspaikoissa keskimäärin”, sanoo Tallink-konsernin asiakaspalvelujohtaja Age Vanajuur.
Farmatar on avannut testauspisteen Tallinnan sataman D-terminaaliin. Testauspaikka on avoinna sunnuntaista perjantaihin klo 9.00-21.00 ja lauantaisin klo 9.00-19.00.
Tallink lisää testauspalveluita Helsinki-Tallinna-reitin laivoilleen, mikäli testauspalveluiden määrä jälleen kasvaisi.
Lisätietoja medialle antaa:
Tallink Grupp Communications Director, Katri Link, +372 53042121, katri.link@tallink.ee
Tallink-konserni on yksi pohjoisen Itämeren alueen suurimmista matkustaja- ja rahtiliikennevarustamoista. Yrityksellä on yhteensä 15 alusta ja se liikennöi Tallink- ja Silja Line -brändeillä useilla reiteillä. Tallink-konserni työllistää noin 4 000 henkilöä Suomessa, Virossa, Ruotsissa, Latviassa, Venäjällä ja Saksassa. Vuonna 2020, COVID-19 pandemian aikana, yhtiö kuljetti 3,7 miljoonaa matkustajaa ja lähes 360 000 rahtiyksikköä. AS Tallink Grupp on listattu Tallinnan ja Helsingin pörssissä. www.tallink.com
Elintärkeä Itämeri – Merikuljetusten on toimittava kaikissa oloissa
15. huhtikuuta 2025 - Turun Sanomat
IMO:ssa historiallinen sopimus merenkulun globaalista ilmastosäätelystä
14. huhtikuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Kasvua näkyvissä – meriklusterin tunnusluvut kertovat alan palautuneen koronan notkahduksesta
9. huhtikuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Finnlines panostaa Suomi-Saksa-reitille – kolme uudenlaista ropax-alusta tilattu
9. huhtikuuta 2025 - Finnlines
Tallink Silja Line ja John Nurmisen Säätiö jatkavat yhteistyötä Itämeren suojelemiseksi
4. huhtikuuta 2025 - Tallink Silja