Day of the Seafarer – Merenkulkijoiden päivää vietetään 25.6.
22. kesäkuuta 2023
Kansainvälisen merenkulkujärjestö IMO:n luotsaamaa Merenkulkijoiden päivää vietetään 25.6.
Valtavan suuri kiitos kaikille merenkulkijoille – ilman teitä tämä yhteiskunta ei toimisi. 90 % maailman kaupasta kulkee meriteitse ja Suomalaisten merenkulkijoiden huippuosaamisen ansioista merenkulku on sujuvaa.
Suomi on edelläkävijä uusiutuvien käyttövarojen kehittämisessä, jotka ovat tärkeitä kestävässä kehityksessä. Vihreän siirtymän myötä turvaamme meret jatkossa ja varmistamme myös turvallisemman merenkulun. Merenkulkijat näkevät päivittäin työssään ympäristön suojelun arvon ja ovat tärkeässä roolissa vihreässä siirtymässä.
Tänä vuonna maailman merenkulkijoiden päivän teema on merenkulkijoiden osallistuminen meriympäristön suojeluun – linjassa Maailman Merenkulun teeman kanssa – “MARPOL at 50 – Our commitment goes on”. IMO kannustaa merenkulkijoita jakamaan kuvia meriympäristöstä, näyttäen että meriympäristö on suojelemisen arvoinen. Lisää kampanjasta ja merenkulkijoiden päivästä: https://www.imo.org/en/About/Events/Pages/Day-of-the-Seafarer-2023.aspx
Suomen Varustamot toivottaa kaikille merimiehille ja -naisille hyvää kansainvälistä merenkulkijoiden päivää – suuri kiitos työstänne!

Mikki Koskinen luotsaamaan eurooppalaista varustamoelinkeinoa
17. joulukuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Uusi kannustin meriliikenteen vähäpäästöisille polttoaineille voisi tuoda miljardiluokan hyödyt Suomelle
8. joulukuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Suomen Varustamoiden tunnustuspalkinto Sami Turpeiselle
28. marraskuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Suomen Varustamot ry:n hallituskokoonpano vuodeksi 2026 – Björn Blomqvist jatkaa puheenjohtajana
27. marraskuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Meriakatemia 2025: Meriklusterin tulevaisuus muuttuvassa turvallisuusympäristössä
20. marraskuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry