Muutoksia Silja Serenaden ja Silja Symphonyn alkuvuoden liikennöintiin
11. tammikuuta 2022
Vallitsevasta koronatilanteesta ja matkustusrajoituksista johtuen Tallink on tehnyt muutoksia Helsinki-Tukholma-reitin laivojensa Silja Serenaden ja Silja Symphonyn liikennöintiaikatauluihin.
Silja Serenaden liikennöinti
Silja Serenaden liikennöintitauko kestää 10.1.-24.3.2022 eli laiva ei palaa liikenteeseen talvilomien ajaksi aiemmasta tiedosta poiketen. Laiva on pysäköitynä Helsingin Hernesaaren laituripaikalle. Silja Serenade palaa normaaliin aikatauluunsa 25.3.2022.
Silja Symphonyn liikennöinti
Silja Symphony liikennöi alkuvuonna poikkeusaikataulun mukaisesti ja osa lähdöistä on peruttu. Poikkeusaikataulun aikana 19.1.-13.2.2022 laiva saapuu Tukholmaan klo 10.15 ja Helsinkiin klo 11.15 (paikallista aikaa). Silja Symphony palaa normaaliin aikatauluunsa 14.2.2022.
- Lähdöt Helsingistä aina keskiviikkoisin, perjantaisin ja sunnuntaisin
- Lähdöt Tukholmasta aina torstaisin, lauantaisin ja maanantaisin
- Perutut lähdöt Helsingistä: 17.1.2022, 25.1.2022, 1.2.2022, 8.2.2022 ja 13.2.2022
Tallink Siljan asiakaspalvelu on yhteydessä kaikkiin matkustajiin, joiden matkavarauksiin peruutuksilla on vaikutusta. Tallink Silja pahoittelee perutuista matkoista aiheutuvaa haittaa ja harmia.
Lisätietoja medialle antaa:
Tallink Silja Oy viestintäjohtaja Marika Nöjd, 0400 207 704, marika.nojd@tallinksilja.com
Tallink Silja Oy on osa AS Tallink Gruppia, joka on yksi Itämeren alueen suurimmista matkustaja- ja rahtiliikennevarustamoista. Yhtiön laivat liikennöivät Suomesta Tallink-brändin alla Helsingistä Tallinnaan ja Silja Line-brändin alla Helsingistä ja Turusta Ahvenanmaan kautta Tukholmaan. Tallink Silja Oy toimii Helsingissä ja Turussa sekä tytäryhtiö Sally Ab Maarianhaminassa. Yritys työllistää maalla noin 250 ja merellä noin 700 henkilöä. AS Tallink Grupp on listattu Tallinnan pörssissä vuodesta 2005 ja Helsingin pörssissä joulukuusta 2018 alkaen. www.tallinksilja.fi
Viking Cinderella palaa Helsinkiin kesän ajaksi – legendaarinen alus vie sekä Tukholmaan että Tallinnaan
2. kesäkuuta 2023 - Viking Line Abp
Sjöfartens Dag ja Mercy Ships Race Maarianhaminassa
2. kesäkuuta 2023 - Suomen Varustamot Ry
Miten saamme merialalle riittävästi työvoimaa tulevaisuudessa? Uusi merihenkilöstön saatavuuteen keskittyvä hanke tarttuu haasteeseen
25. toukokuuta 2023 - Suomen Varustamot Ry
Finnlines valittu vuoden logistiikkayritykseksi
24. toukokuuta 2023 - Finnlines Oyj
Wasaline panostaa kestävään kehitykseen organisaatiomuutoksella
24. toukokuuta 2023 - Wasaline