Suomen Varustamot mukana Suomi Areenassa
26. kesäkuuta 2018
Suomen Varustamot on mukana Suomi Areena -tapahtumassa Porissa 16.-20.7.2018. Suomi Areena on näköalapaikka suomalaiseen yhteiskunnalliseen keskusteluun ja tämän vuoden teemana on turvallisuus, suvaitsevaisuus ja vastuullisuus.
Suomi aallon harjalla – meriklusteri talouden kirittäjänä -keskustelutilaisuus järjestetään 17.7.2018 klo.10.00-11.00 osoitteessa Antinkatu 5. Keskusteluun osallistuu toimitusjohtaja Tiina Tuurnala (Suomen Varustamot ry), teknologiajohtaja Sauli Eloranta (Rolls-Royce Marine), johtaja Roger Holm (Wärtsilä Marine Solutions), Europarlamentaarikko Henna Virkkunen (Euroopan Parlamentti) ja valtiosihteeri Paula Lehtomäki (Valtioneuvoston kanslia). Tilaisuuden juontaa vt. päätoimittaja Tomi Einonen MTV:n uutisista.
Tilaisuus on avoin kaikille. Tervetuloa mukaan kuuntelemaan ja keskustelemaan!
Lisää tietoa tapahtumasta: https://suomiareena.fi/ohjelmapuhujat#/
Tilaisuus järjestetään yhteistyössä meriklusteritoimijoiden ja Centrum Balticum säätiön kanssa osana Euroopan meri ja kalatalousrahaston sekä ELY-keskuksen rahoittamaa Meriklusteri hanketta.

Suomen Varustamot Ry
Laivamatkustajat tuovat Suomeen vuosittain 1,4 miljardin euron matkailutulot
5. lokakuuta 2026 - Suomen Varustamot Ry
Meriaura täyttää 40 vuotta
1. lokakuuta 2026 - Meriaura
Merenkulun turvallisuuspalkinto Anita Mäkiselle: ”Arktisten merialueiden turvallisuus- ja ympäristösääntelyä on tiukennettava”
29. syyskuuta 2026 - Suomen Varustamot Ry
Tallink Silja sai jälleen Sustainable Travel Finland -merkin
22. syyskuuta 2026 - Tallink Silja Oy
Myös rahtilaivoista voi tehdä hybridejä – ESL Shippingin Astramar-alusta esiteltiin Raahessa
21. syyskuuta 2026 - Raahen Seutu