Merenkulkujärjestöjen perinteinen kunniakäynti järjestettiin Merenkulkijoiden ja mereen menehtyneiden muistomerkillä pyhäinpäivänä
2. marraskuuta 2024
Perinteinen kunniakäyntitilaisuus pidettiin Eiranrannassa Ursinin kalliolla.
Puheen tilaisuudessa piti merimiespastori Jussi Laine ja musiikista vastasi Mikaelin laulajat johtajanaan Jukka Okkonen.
Vuosittain järjestettävässä tilaisuudessa on kiertävä seppeleenlaskuvuoro. Tänä vuonna Merisotakoulu laski seppeleen Merivoimien edustajana.
Kunniakäynnin aikana vapaaehtoiset meripelastajat kunnioittavat merellä menehtyneiden merenkulkijoiden muistoa alusparaatilla. Alusparaatissa on mukana Suomenlahden merivartioston partioalus, mikäli sillä ei ole operatiivisesta tehtävästä johtuvaa estettä.
Kunniakäynti on järjestetty vuodesta 1968 lähtien, jolloin myös muistomerkki on pystytetty. Tilaisuuden käytännön järjestelyistä vastaa vuosittain Suomen Merimieskirkko ry. Tilaisuuden äänentoistosta huolehtii Jere Vepsä.
Maarianhaminassa järjestettiin vastaava muistotilaisuus Mannen vid ratten muistomerkillä. Suomen Varustamoita edusti tilaisuudessa varapuheenjohtaja, Viking Linen toimitusjohtaja Jan Hanses.
Lisätietoa tilaisuudesta antaa Merimieskirkko:
Jaakko Laasio, merenkulkijatyön johtaja. Puh. 0400 156 660, sähköposti jaakko.laasio@merimieskirkko.fi
Baltic Princessille tehdään mittava uudistus – laiva pois liikenteestä 26.2.-18.3.2025
20. helmikuuta 2025 - Tallink Silja
Vuoden Harjoittelulaiva on Bore Way!
18. helmikuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Maritime authorities sign ‘landmark’ agreement on digital seafarer certification
17. helmikuuta 2025 - Offshore Energy Today
Pohjoismaiden MEP:it keskustelivat merenkulun tulevaisuudesta Strasbourgissa
13. helmikuuta 2025 - Suomen Varustamot Ry
Merenkulkuala kärsii jo työvoimapulasta – koulutuksen leikkaukset voivat vielä pahentaa tilannetta
12. helmikuuta 2025 - YLE