Viking Lines specialkryssningar bjuder på julstämning både i Mariehamn och Tallinn under samma resa
10. september 2020
M/S Gabriellas två specialkryssningar från Helsingfors 27‒29.11 och 4‒6.12 bjuder på julstämning både i Mariehamn och Tallinn. På Åland anordnas under båda veckosluten julmarknader. Resenärerna har även möjlighet att ta bilen med på resan, för att ta en tur runt ön på egen hand. På returresan ankrar fartyget i Tallinn, vilket ger resenärerna tid att strosa runt i staden under förmiddagen.
Julstämning i skärgården och hansastaden
Viking Lines två nya kryssningar ger resenärerna möjligheten att bekanta sig med både de åländska och estniska förberedelserna inför årets största fest. På kryssningarna hinner man besöka antingen lillajulmarknaden på Jan Karlsgårdens friluftsmuseum (28.11) eller julmarknaden i Mariehamn (5.12). Under hamntiden erbjuds en guidad rundtur till Ålands största sevärdheter och resenärer med egen bil har möjlighet att köra i land och göra rundturen på egen hand. Följande förmiddag finns tid att gå i land i Tallinn, känt för sin stora julmarknad vid Rådhustorget.
M/S Gabriella avgår från Helsingfors 27.11 och 4.12 kl. 16.30 och anländer till Mariehamn följande dag kl. 9.10. Fartyget avgår kl. 16.00 till Tallinn, där hon ankrar 29.11 och 6.12 kl. 9.00‒12.30. Fartyget är tillbaka i Helsingfors kl. 15.15.
Tilläggsinformation:
Christa Grönlund, informationschef, Marketing Communications
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 5242
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör, Corporate Communications
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Utredning om Ukrainakrigets inverkan på handelssjöfarten
3. juni 2025 - Suomen Varustamot Ry
Sjöfartens Dag samlade branschen i Mariehamn – sjöfarare belönades med förtjänsttecken
23. maj 2025 - Suomen Varustamot Ry
Jäänmurtokauden 2024–2025 talvi oli leuto, kausi kesti 153 vuorokautta
19. maj 2025 - ePressi.com
Valion tuotteet kulkevat nyt Itämeren yli fossiilivapaasti
9. maj 2025 - Osto ja logistiikka
Wasaline tar ett stort steg mot klimatneutral trafik
29. april 2025 - Wasaline