Viking Line ylläpitää huoltovarmuutta jatkamalla rahdin liikennöintiä
25. maaliskuuta 2020
Vallitsevista poikkeusoloista huolimatta Viking Line ylläpitää liikennöintiään Suomen ja Ahvenanmaan huoltovarmuuden sekä rahdin kannalta tärkeillä Helsinki‒Tallinna- ja Turku–Ahvenanmaa–Tukholma-reiteillä. Viking Line noudattaa Suomen ja Viron rajaviranomaisten ohjeita tilanteessa, jossa Suomen rajat on suljettu.
– Voidaksemme varmistaa huoltovarmuuden Suomen ja Ruotsin välillä, jatkamme liikennöintiä osalla reiteistämme. Olemme kiitollisia rahtiasiakkailtamme saamasta ymmärryksestä tässä erityislaatuisessa tilanteessa. Toivomme sen normalisoituvan niin pian kuin mahdollista, sanoo Harri Tamminen, rahtijohtaja Viking Linella.
Liikennöinti välillä Turku–Långnäs–Tukholma jatkuu 13.4. asti
Liikennöinti Turku–Ahvenanmaa–Tukholma-reitillä jatkuu kuten aiemmin, mutta muuttuneessa aikataulussa. M/S Viking Grace ja M/S Amorella liikennöivät 21.3. alkaen Maarianhaminan sataman sijasta Långnäsiin seuraavasti:
Ajat ovat paikallisia aikoja

Liikennöinti välillä 17.3.‒31.3.2020 Helsinki‒Tallinna-reitillä jatkuu harvennetulla aikataululla.
Viking Linen seitsemästä aluksesta viisi on Suomen lipun alla. Näistä viidestä liikenteessä on kaksi. Suomen suurimpana merityönantajana olemme valmiita huolehtimaan huoltovarmuudesta maassamme ja palvelemaan useammilla suomalaisilla aluksilla tarpeen niin vaatiessa.
Lisätietoja:
Harri Tamminen, rahtijohtaja, harri.tamminen@vikingline.com, puh 040 8481 105
Johanna Boijer-Svahnström, viestintäjohtaja, johanna.boijer@vikingline.com, puh. 018 27000
Meriaura tilaa uuden sukupolven kansilastialuksen
28. tammikuuta 2026 - Meriaura Oy
ESL Shipping strengthens fleet with a second-hand vessel
16. tammikuuta 2026 - ESL Shipping
ESL Shipping osti käytetyn 1A jääluokan aluksen – Navigator Magazine
15. tammikuuta 2026 - Navigator International
Viking Line broke its cargo record and took important step towards fossil-free maritime transport
14. tammikuuta 2026 - Viking Line Abp
Viking Line kasvatti rahdin markkinaosuutta – Osto&Logistiikka
12. tammikuuta 2026 - Osto&Logistiikka