Finlands Maskinbefälsförbund och Rederierna i Finland godkände riksförlikningsmannens förlikningsförslag
4. mars 2019
Parterna nådde ett förhandlingsresultat med riksförlikningsmannens ledning. Förlikningen gäller handelsfartyg, passagerarfartyg och isbrytare. De förhandlade löneförhöjningarna följer den allmänna löneförhöjningsnivån. Parterna fortsätter utvecklingen av den finländska sjöfartens konkurrenskraft tillsammans.
Rederierna i Finland rf. är nöjd med förhandlingsresultaten som åstadkommits med Sjömans-unionen och Finlands Maskinbefälsförbund, och som följer den allmänna linjen. Båda förhandlingarna som letts av riksförlikningsmannen har fortgått i god och samarbetsvillig anda. Vårt mål är att också nå ett förhandlingsresultat som följer den allmänna linjen med Finlands Skeppsbefälsförbund.
Förlikning p.g.a. strejkvarsel som Finlands Skeppsbefälsförbund har givit börjar imorgon under riksförlikningsmannens ledning. Finlands Skeppsbefälsförbund gav Rederierna i Finland strejkvarsel den 1.3.2019 gällande hela handelssjöfarten och isbrytare. Strejken skulle börja den 16.3.2019 kl.6.00.
Det godkända förlikningsförslaget kan läsas i sin helhet på riksförlikningsmannens hemsida:
Tillägsinformation: Hans Ahlström tel. 040-725 7110
ESL Shipping strengthens fleet with a second-hand vessel
16. januari 2026 - ESL Shipping
ESL Shipping osti käytetyn 1A jääluokan aluksen – Navigator Magazine
15. januari 2026 - Navigator International
Viking Line broke its cargo record and took important step towards fossil-free maritime transport
14. januari 2026 - Viking Line Abp
Viking Line kasvatti rahdin markkinaosuutta – Osto&Logistiikka
12. januari 2026 - Osto&Logistiikka
Aurora Botnialla maailman suurin akusto – Huolto myöhästytti aikataulua
12. januari 2026 - Ilkka-Pohjalainen