Marinen övade att skydda handelssjöfarten
23. januari 2025
Marinen genomförde onsdagen den 22.1.25 en skyddsövning för två finländska handelsfartyg i Östersjön. Under övningen effektiverade marinen övervakningen längs handelsfartygens rutter, skapade en lägesbild av närområden med marinens fartyg och samordnade verksamheten med samarbetsparter.
Handelssjöfartens skyddsövning är en del av den normala övningsverksamheten. Rederierna i Finland och dess medlemsrederier samarbetar kontinuerligt med Marinen och andra sjöfartsmyndigheter. Samarbetet är tätt och sker smidigt.
Upp till 96 procent av Finlands utrikeshandel transporteras sjövägen. Med tanke på den internationella tillgängligheten och försörjningsberedskapen är det centralt att sjötransporterna är tillförlitliga och kontinuerliga under alla förhållanden.
På Östersjön pågår den Nato-ledda Baltic Sentry-operationen, som Marinens fartyg deltar i. Med ökad övervakning och närvaro till havs tryggas maritim infrastruktur och sjöfartsförbindelser.

Tilläggsinfo ges av:
Tiina Tuurnala, verkställande direktör
+358 40 547 6762
tiina.tuurnala@shipowners.fi
Rederierna i Finland
Tiina Tuurnala
Verkställande direktör
Tiina Tuurnala är verkställande direktör för Rederierna i Finland.
tiina.tuurnala@shipowners.fi / 040 5476 762
ESL Shipping strengthens fleet with a second-hand vessel
16. januari 2026 - ESL Shipping
ESL Shipping osti käytetyn 1A jääluokan aluksen – Navigator Magazine
15. januari 2026 - Navigator International
Viking Line broke its cargo record and took important step towards fossil-free maritime transport
14. januari 2026 - Viking Line Abp
Viking Line kasvatti rahdin markkinaosuutta – Osto&Logistiikka
12. januari 2026 - Osto&Logistiikka
Aurora Botnialla maailman suurin akusto – Huolto myöhästytti aikataulua
12. januari 2026 - Ilkka-Pohjalainen